Искусство икебаны (мистецтво ікебани ).

Закони європейського аранжування квітів суттєво відрізняються від східного. Навіть найрозкішніший букет, складений за європейськими правилами, не викличе захоплення в Японії, де традиційне мистецтво складання художніх композицій із різних видів квітів існує з VI ст.

Національна гордість японського народу — старовинне мистецтво аранжування квітів «ікебана». Назва (история икебаны) походить від слів «іке» — життя, «бана» — квітка. У широкому трактуванні «ікебана» — це створення художніх композицій із квіток і різних декоративних матеріалів: листя, стебел, коріння тощо. В російській мові часто невірно вимовляють назву цього напрямку творчості: "экибана", а потрібно "икебана" (экибана или икебана? Правильно - икебана). Вони надають інтер’єру ошатності, святковості.

искусство икебаны, история икебаны, экибана или икебана


Перед тим, як починати аранжування квітів, слід подумати, на якому фоні вони будуть проглядатися. Скатертина на столі має бути однотонною і не дуже яскравою.

Гілки і квіти для святкової композиції повинні бути бездоганно чистими, поламане і зів’яле листя треба видалити.

Основу будь-якої японської кніткової композиції складають три елементи (це можуть бути квіти або гілки). Перша гілка — найдовша, по-японськи «сіп» — символ неба; друга — «соє» — символ людини — на чверть коротша від першої; третя — «хікає» — на чверть коротша другої, символізує землю.
Графічно їх зображують колом, квадратом і трикутником.

До цих трьох елементів композиції додають допоміжні гілки або квіти — «дзюсі», що означає «помічник». Призначення «дзюсі» — підсилити враження від основних елементів. Кількість таких «помічників» не обмежена, головне — вони не повинні бути вищими від основної гілки, а кожний наступний з них має бути нижчим від попереднього.

Довжина основної гілки «сін» залежить від величини посудини, в яку ставиться композиція. Це розмір (висота) вази плюс найбільший діаметр її горловини.

 искусство икебаны, история икебаны, экибана или икебана

У будь-яку вазу можна поставити маленьку, середню або велику композицію. Слід дотримуватись лише однієї умови: у маленькій композиції довжина гілки «сін» має дорівнювати одній висоті вази, в середній вона становитиме півтори, а у великій — дві висоти вази.


Щоб відміряти потрібну довжину гілки, її опускають верхівкою вниз поряд з вазою, а потім до цієї довжини додають найбільший діаметр горловини вази. Визначивши розмір першої гілки, потрібно відміряти довжину інших елементів — «соє» і «хікає».
В ікебані велике значення приділяється кутові нахилу основних гілок. Для його визначення середня вертикальна лінія композиції умовно береться за нуль градусів.

Широку популярність в Японії завоював стиль «морібана», коли букети складаються в низьких плоских вазах. Усі елементи закріплюються на наколці, що називається «кензан». Перед установленням на кензан квіти і    гілки треба підрізати під водою, щоб бульбашки повітря не перекрили капіляри. Бажано видержати їх у воді ЗО—40 хв.

искусство икебаны, история икебаны, экибана или икебанаКензан повинен бути важким і стійким, щоб утримувати квіти і гілки під будь-яким кутом нахилу. Таку наколку можна зробити самому. Потрібно мати трошки цементу, піску, консервну банку і цвяхи. Пісок змішати з цементом у пропорції 3:1 і додати трохи води. Одержаний розчин залити в консервну банку шаром 1,5—2 см. Як тільки він почне тужавіти, густо устромити цвяшки шапочками вниз. Коли розчин повністю затужавіє, витягнути його з банки — кензан готовий.

Кензан кладуть на дно вази, декорують його і наливають воду, щоб вона повністю покрила наколку.

Святкову композицію можна зробити з гілок та квітів або із самих квітів. Звичайно наколку у вазі ставлять збоку, якщо ж аранжування робиться із самих квітів, то кензан ставлять у центрі вази.

Складаючи святкову композицію, слід пам’ятати такі правила.

Три символи — «сін», «соє» і «хікає» — це гілки однієї і тієї ж самої рослини чи дерева. Взимку гарні сосна, туя, кипарис, а весною розкішно виглядатимуть гілки будь-якого декоративного куща або плодових і ягідних дерев — вишні, яблуні, персика або абрикоса.

Як помічники («дзюсі») до кожної основної гілки ставлять квіти (не менше двох), а в центрі наколки розміщують квіточку на короткій (2—3 см) стеблині, щоб нона закрила її.

Якщо квіток менше десяти, то треба ставити обов’язково непарну кількість, а якщо більше, то кількість їх може бути різною.

искусство икебаны, история икебаны, экибана или икебанаНайкраще в композиції виглядають квіти одного сорту або одного кольору, але різних відтінків, наприклад рожева гвоздика, бузок, троянди. Дуже розкішно, пишно виглядає композиція, складена з трьох гілок вишні або яблуні, що цвітуть, а помічниками використані червоні тюльпани.
Попробуємо зробити святкову композицію за стилем «морібана». Передовсім слід оживити квіти і гілки: покласти їх у воду на ЗО—40 хв і підрізати під водою стебла. Потім виберемо найвищу гілку і подивимось, з якого боку вона виглядає більш ефектно. Гілку потрібно поставити так, щоб не було видно зворотного боку листя.

Відмірявши потрібну довжину, обробимо гілку: якщо верхівка роздвоєна, залишимо одну; все зіпсоване, погане, сухе листя видалимо. Кінець гілки треба зрізати навкіс. Ставлячи в кензан між цвяхами гілку, зігнемо її в бік, протилежний зрізу (мал. 2, е). Стебла квітів підріжемо рівно і наколемо на цвяхи під потрібним кутом нахилу. Виберемо в плоскій вазі місце для наколки.

Святкову композицію краще складати з квітів одного сорту. Гарні троянди, хризантеми, гладіолуси, ромашки, гвоздики, айстри. Першу квітку «сін» наколемо на кензан під кутом 50—60° вправо і вперед. Другу квітку «соє», яка має бути коротшою на чверть, поставимо під кутом 10— 15° назад і вліво, третю квітку «хікає», ту, що коротша від другої також на чверть, — під кутом 75—80° вліво й вперед, перед другою квіткою.

Таким чином ми поставили три головні елементи — основу букета. Відійдіть і подивіться здалеку: якщо подумки з’єднати верхівки квіток, повинен бути трикутник. Тепер можна братися за допоміжні елементи «дзюсі». їх треба ставити всередині трикутника, що утворився.

Вази для квіткових композицій можна використовувати найрізноманітніші: керамічні, дерев’яні, скляні, металеві.

Крім стилю «морібана», широко розповсюджений в сучасному аранжуванні квітів інший стиль — «нагеіре», який відрізняється порівняно довільним розташуванням гілок і квітів у високих вазах. Витонченість композицій досягається за допомогою спеціального пристосування. Якщо композицію роблять із тонких гілок, трав і квіток з нетовстими стеблами, то в горловину вази нижче вінця на 1,5—2 см вставляють хрестовину або рогатку з свіжих прутів будь-якого дерева. Місця перетину прутів скріплюють металевим дротом. На мал. 4, а заштриховані сегменти, в яких рекомендується розташовувати квіти і гілки.

Квіти у високих вазах можна зафіксувати у певному положенні за допомогою клубка дроту. Для закріплення товстих гілок застосовують розщіпи та опорні гілки, які ставлять на дно вази або поміщають приблизно на 2 см нижче горловини . Щоб опорна гілка не ковзала по дну вази, на її кінці роблять неглибокий надріз, куди вставляють невелику пряму гілочку, або всю гілочку насаджують на наколку.

Якщо в стилі «морібана» квіти і гілки ні в якому разі не повинні торкатися краю вази, то в стилі «нагеіре» він може служити додатковою опорою.

Для композицій у високих вазах вибирайте гарні гілки з невеликою кількістю відгалужень. Помічників до них краще не додавати. Верхівки гілок, як і в низьких вазах, мають бути спрямовані вгору або одна на одну. Якщо вони поставлені праворуч від букета, нехай будуть обернені на ваше ліве плече, і, навпаки, поставлені ліворуч — на праве плече. Гілки, розміщені по обидва боки від букета, виглядають негарно.

Основа композиції японської школи Согерцу: перша гілка йде праворуч і вперед під кутом 45— 50°, друга — ліворуч і вперед ззаду першої гілки під кутом 10—15°, третій елемент — квітка — йде праворуч і вперед під кутом 75—80°. Квіти-помічники не повинні опускатися нижче «господаря» і кожна з них ставиться на іншому рівні.

искусство икебаны, история икебаны, экибана или икебана

 

Вам может быть интересно:

1. История возникновения букета

2. Композиції-букети до нового року

3. Топиарий из тканевых цветов